Kas tead, mis on C-vitamiini olulisemad funktsioonid?

C-vitamiin on väga kasulik ühend meie organismi jaoks.

C-vitamiin hõlmab paljusid rakke, molekule ja elundeid. Näiteks luude, sidekoe, naha, kapillaaride, igemete ja hammaste funktsioneerimise tagamisel, kolesteroolisisalduse tasakaalustamises, raua imendumises, vere puna- ja valgeliblede uuenemises ja ensüümide aktiveerimises. Lisaks uuendamisele on C-vitamiinil ka kaitsev ning tugevdav roll. C-vitamiin on tõhus antioksüdant mis seob ja hävitab organismile kahjulikke vabu radikaale ning lisaks aitab ära hoida mitmeid tervishädasid. C-vitamiin on vesilahustuv, mida meie organism ise ei suuda toota ega ladustada.

Parimateks C-vitamiini allikateks meie toidulaual:

  • tsitruselised,
  • kibuvits,
  • astelpaju,
  • paprika,
  • brokkoli,
  • kapsas,
  • kaalikas,
  • lillkapsas,
  • erinevad marjad,
  • tomat jne.
Nendest üks huvitavamaid on kaalikas, mis ka terve talvehooaja keldris seistes säilitab ikkagi kevadeks väga suured C-vitamiini varud. Tagamaks, et meie organism saaks toidust piisava koguse C-vitamiini, vajame päevas 400-500 g köögivilju ja 200-400 g puuvilju. Vähemalt poole sellest kogusest tuleks tarbida toorelt, sest C-vitamiin laguneb keetes. Soovitav on tarbida lahti lõigatud värskeid köögivilju ja puuvilju võimalikult kiirelt, sest C-vitamiin laguneb ka õhu ja valguse käes seistes.

Kuidas ära tunda C-vitamiini puudust ja mis võivad olla sümptomid?

Kare nahk

C-vitamiinil on täita oluline roll kollageeni tootmises, mis omakorda on vastutav naha ja sidekudede tervise eest. Kui C-vitamiini tase on madal, võib tekkida nahal seisund nimega keratosis pilaris. Nii tuleb üldiselt kätele, reitele ja tagumikule hulk väikseid karedaid valgeid täpikesi, mis meenutavad kananahka. Seisundi võib tekitada 3-5 kuud kestnud vitamiinivaegus, vitamiini manustamisega võib see kergesti leeveneda.

Punased karvanääpsud

Nahapinnal leiduvate karvanääpsude ümber peitub hulgaliselt pisikesi veresooni, mis varustavad juukseid ja muud karvkatet vere ja toitainetega. Kui C-vitamiini kehas napib, muutuvad need veresooned nõrgaks ja purunevad kergesti, jättes karvanääpsude ümbruse punaseks. C-vitamiini võtmine võib sellele sümptomile lahenduse pakkuda mõne nädalaga.

Kerge sinikate teke

Sinikas tekib siis, kui nahaalused veresooned purunevad, moodustades verevalumi. Kui sinikad tekivad isegi kergema müksu peale, võib see olla märk C-vitamiini vaegusest, kuna vähene kollageeni tootmine on veresooned nõrgaks teinud. Sinikad võivad olla ka tavapärasest suuremad ning tumelillad.

Aeglaselt paranevad haavad

Siin on seos kollageeni tootmisega – kuna vitamiininappus seda aeglustab, paranevad haavadki mõnevõrra aeglasemalt. Uuringutes on näiteks leitud, et krooniliste jalahaavanditega inimesed on sagedasti C-vitamiini nappuses. Raskematel juhtudel võivad vanad haavad uuesti avaneda ja suurendada infektsioonide tekkeriski.

Nõrgad luud

C-vitamiin mõjutab ka luude tervist. Levinud on müüt, et tervete luude heaks on vaja kaltsiumi, ent kriitilist rolli mängivad sealjuures ka teised vitamiinid, eriti C-vitamiin. Eriti võib C-vitamiini puudus mõjutada väikelapsi, kelle luud on veel arenemisjärgus ning kellele on vitamiinid luude tugevdamiseks hädavajalikud.

Veritsevad igemed

Punaseid, paistes ja veritsevaid igemeid võib seostada C-vitamiini vaegusega, sest igemekude võib sellega nõrgeneda ja muutuda põletikuliseks. Ka igemetes asuvad veresooned võivad kergesti lõhkeda. Vitamiinipuudusega võivad igemed isegi minna lillat tooni. Kui igemed on nõrgad, võib omakorda ähvardada hammaste kaotamine.

Rauavaegusaneemia

 Raud ja C-vitamiin käivad käsikäes ning ka viimase nappus võib süüdi olla rauavaegusaneemia tekkes. Aneemiale on iseloomulikud veel kahvatu jume, väsimus, kuiv nahk ja juuksed, külmad jäsemed. Kui aneemia on juba diagnoositud ning seisund ei parane, võiks kontrollida ka C-vitamiini näitajaid.

Pidev väsimus ja kehv tuju

Üsna universaalsed sümptomid, ent tegelikult on need C-vitamiini nappuses põhilised. Need võivad ilmneda veel enne, kui defitsiit välja kujuneb. Kui hakata võtma korralikku C-vitamiini annust, võib seisund isegi päeva-paariga paraneda.

Seletamatu kaalutõus

C-vitamiin võib olla muuhulgas abiks ülekaalu ennetamisel, sest see reguleerib rasva vabanemist rasvarakkudest, vähendab stressihormoone ning pärsib põletikulisust. Uuringutes on leitud seos madala C-vitamiini taseme ning liigse keharasva vahel, ent pole päris selge, kas see on põhjus-tagajärg seos. Siiski tasub kontrollida, kas seletamatu kaalutõusu taga pole just C-vitamiini vaegus.

Madal immuunsus

Uuringud näitavad, et C-vitamiin koguneb eri tüüpi immuunrakkude sees, et aidata seal infektsioone tõrjuda ning haigusetekitajaid hävitada. Seepärast on vitamiini seostatud madala immuunsuse ja sagedase viirushaigustesse haigestumisega. Haiguste vältimiseks tuleb C-vitamiini saada toidust või juurde manustada regulaarselt, mitte hakata end haigena tundes suurtes kogustes vitamiine sisse sööma, sest viimasel juhul ei pruugi sellest enam abi olla.

Kuidas valida C-vitamiini?

C-vitamiini preparaate on väga palju ning väga erineval kujul.

  • Tabletid – tabletid on hea, mugav ning teinekord ka maitsev viis C-vitamiini/askorbiinhappe manustamiseks. Tablettide puhul tuleks eriti hoolega jälgida lisa-, täite-, magusainete jms. hulka võrreldes toimeaine kogusega.
  • Kapslid – kapsleid (kapslimaterjalist lähtuvalt) on saadaval nii taimset kui ka loomset päritolu, millest igaüks saab endale valida sobiva. Kapslitel on üldjuhul lisaks aktiivkoostisosale (C-vitamiini puhul L-askorbiinhape) ainsaks lisaaineks kapsel ise, mis annab talle eelise võrreldes tabletiga.
  • Vedel vorm – vedela vormi eelis on see, et see on „söödav“, mis omakorda tähendab, et selle imendumine (nagu kõikide toitainete imendumine) algab juba suus. Vedela vormi puhul on tootja/kliendi jaoks alati ka oluline näitaja hea maitse. Seega vedela vormi korral ei teeks samuti paha jälgida, et milline on abi- ja täiteainete suhe toimeainesse.
  • Liposoomne vorm – Liposoomsed vitamiinid ja mineraalid on tuntud oluliselt parema imendumisvõime poolest võrreldes traditsiooniliste tablettide või kapslitega. Lihtsustatult on vitamiini/mineraali molekulid kapseldatud vitamiini kaitsvatesse liposoomidesse, mis kaitsevad neid hävinemise eest seedekulglas ning tagavad parema imendumise.
  • Pulber – pulbriline c-vitamiin on kiire imendmisega, enamasti hapu maitsega, kuid suhteliselt ebamugava kasutamisomadustega variant (pulber segada vees või pulber otse suhu ja juua vett peale). Teisest küljest on pulber kõige „puhtam“ variant, kuna sinna ei ole vaja lisada ühtegi lisa- ja täiteainet. Samas on saadaval ka pulbrilisi C-vitamiine, millele on lisatud nii magusaineid kui ka muid täiteaineid, seega sisule tasub tähelepanu pöörata ikka!

Kogu valiku C-vitamiine leiad siit

Kui palju peaks C-vitamiini tarbima?

Soovitav päevane optimaalne annus C-vitamiini on kuni 200 mg. Maksimaalne C-vitamiini annus haigusperioodil on 1000 mg, kuid seda annust ei tohi võtta pikemalt kui 10 päeva järjest. Oluline mõista, et ka korraga ei ole otstarbekas tarbida 1000 mg (juhul kui tegemist ei ole prolongeeritud ehk pikatoimelise vormiga, mis vabaneb organismis pikaajaliselt), kuna tegemist on vesilahustuva vitamiiniga, siis suures koguses seda tarbides tuleb see lihtsalt kehast välja. Maksimaalse imendumise saavutamiseks, tuleks tarbida viis korda päevas 200 mg, sest korraga imendub kehas ca 200 mg C-vitamiini.

Vajadus suurema C-vitamiini annuse järele võib tekkida:

  • Suitsetavatel inimestel
  • „Beebipillide“ kasutajatel
  • Erinevate seedeprobleemidega inimestel
  • Allergiaravimite pideval kasutamisel
  • Kehva „toidulauaga“ inimestel

Covid-19, A-, B-gripi viirus või ülemiste hingamisteede viirused-ennetamine ja toetamine.
Beebi Nahahoolduse ABC: Suvised Nõuanded ja Bebble Beebitoodete Kasutamine

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Close Minu ostukorv
Close Soovid
Close Viimati vaatasid...
Close
Close
Kategooria